“YARGI REFORMU BU HALİYLE GAZETELERİ BALTALAR”
Yeni Yargı Reformu Paketi´nin yasalaşması halinde yerel basının zor durumda kalacağını bildiren BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, “Resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak düzenlemenin yeniden ele alınmasını bekliyoruz” dedi.
Tarih: 31.5.2019 16:59:24/ 545okunma / 0yorum

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Yargı Reformu Strateji Belgesi´ne ilişkin, "Özelde yargı ilanlarını, genelde resmi ilanları yük gibi gösteren bürokratik anlayış konuyu tek boyutlu takdim ederek, yanlış bir sonuca varmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımızın bu tek taraflı bakış açısının doğurduğu yaklaşımı düzelteceğine, gazeteler için ´can suyu´ anlamı taşıyan resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak bir düzenlemeye gitmeyeceklerine inanıyoruz." değerlendirmesini yaptı.
Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, açıklanan strateji belgesinde gazete ilanlarıyla ilgili konunun da yer aldığına işaret ederek, düzenlemenin bu haliyle yazılı basının ciddi oranda zarar görmesine neden olacağını savundu.
Düzenlemede, masrafları düşürme gerekçesiyle konunun tek boyutlu olarak ele alındığını iddia eden Mustafa Arslan, şöyle devam etti: 
"Oysa gazete ilanları yolu ile duyuruda etkinlik sağlanmakta, gerek gazetelerin internet siteleri, gerekse BİK´in sitesinde yayınlanan ilanlar yolu ile kamuoyuna açık ve şeffaf satışlar gerçekleştirilmektedir. Öte yandan gazeteler anayasal bir görev olan habercilik işlevini yerine getirmekte, demokrasinin işlerliğini sağlamakta, eğitim ve denetim işlevlerini yerine getirmektedir. İcra ilanları başta olmak üzere yargı ilanları normalde yüzde 40, halen de yüzde 50´nin üzerinde bir ağırlığı kapsamaktadır. Sayılan görevlerin yerine getirilebilmesi için bu ilanların varlığı hayati önem taşımaktadır. Kaldı ki resmi ilanlardan elde edilen gelirlerin tamamı kamuya geri dönmektedir. Yüzde 18 katma değer vergisi, yüzde 15 BİK komisyonu, sigorta ve muhtasar vergileri ile gelir ve kurumlar vergileri birlikte ele alındığında, devlet bir cebinden alıp diğer cebine koymakta, sonuçta istihdam, habercilik ve katma değer elde edilmektedir."
Konunun yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulunan Arslan, "Özelde yargı ilanlarını, genelde resmi ilanları yük gibi gösteren bürokratik anlayış konuyu tek boyutlu takdim ederek, yanlış bir sonuca varmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımızın bu tek taraflı bakış açısının doğurduğu yaklaşımı düzelteceğine, gazeteler için ´can suyu´ anlamı taşıyan resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak bir düzenlemeye gitmeyeceklerine inanıyoruz." ifadelerini kullandı
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PANİK YOK!  ÖNLEM VAR
PANİK YOK! ÖNLEM VAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu´nun gerçekleştirdiği toplantıdan çıkan tavsiyelerin ardından koronavirüse karşı alınan ve 7 maddeden oluşan yeni tedbirleri kamuoyuna duyurdu
ARTIK SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK
ARTIK SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK
Kangal Koç Anadolu Lisesi Sınavlı Öğrenci Alan Ortaöğretim Okuluna Dönüştürüldü.
VEFA DESTEK GURUPLARI SAHADA
VEFA DESTEK GURUPLARI SAHADA
Vali Salih Ayhan´ın kaymakamlar toplantısında vermiş olduğu talimatların ardından adeta seferberlik başaltıldı ve Koronavirüs tedbirleri kapsamında kayamakamlık koordinesinde çeşitli meslek gurupları arasından vefa destek grupları oluşturuldu.
ÖĞRETMENLERDEN SOSYAL DESTEK GURUBU
ÖĞRETMENLERDEN SOSYAL DESTEK GURUBU
Koronovirüsle mücadele kapsamında ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de önemli çalışmalara imza atılıyor.
KANGAL DİN GÖREVLİLERİ DE KATILDI
KANGAL DİN GÖREVLİLERİ DE KATILDI
Vefa Sosyal Destek çalışmaları kapsamında sahaya inen Kangal Din Görevlileri Vatandaşın Hizmetinde
“En az vakanın olduğu illerden biriyiz”
“En az vakanın olduğu illerden biriyiz”
Vali Ayhan, “Koronavirüsle etkin bir şekilde mücadele ediyoruz. En az vakanın olduğu illerden biriyiz. Kötü niyetli paylaşım yapanlar ile ilgili ise en ağır şekilde adli ve idari mekanizmalarımızı çalıştıracağız. Lütfen bu konuda duyarlı olalım” dedi.
GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR
GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR
Partilerinin lideri Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve yol arkadaşlarının 11´inci şahadet yıl dönümü nedeni ile açıklama yapan Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Uğur Bulut, 11 yıldır adalet için mücadele verdiklerini söyledi.
Koronavirüs Dünyayı adeta esir aldı
Koronavirüs Dünyayı adeta esir aldı
Dünyayı adeta esir alan koronavirüs tehlikesine karşı ‘Evdekal´ çağrısına genel manada uyuldu ve Türkiye sokağa çıkmadı.
"Sosyal Destek Ekiplerini Aktif Kullanın"
"Sosyal Destek Ekiplerini Aktif Kullanın"
Video konferans yöntemiyle toplantı yapan Vali Ayhan´dan Kaymakamlara Talimat; Vefa Sosyal Destek Ekiplerini Aktif Kullanın
E-DEVLETTEN ALINABİLECEK
E-DEVLETTEN ALINABİLECEK
Cumhurbaşkanlığı açıkladı! Seyahat izin belgeleri Artık e-Devlet´ten yapılabilecek!
Alınan İlave Tedbirler Masaya Yatırıldı
Alınan İlave Tedbirler Masaya Yatırıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbir paketini açıkladı.
Nüfus harektliliği yaşayan köylerimiz  DAHA DİKKAT ETMELİ
Nüfus harektliliği yaşayan köylerimiz DAHA DİKKAT ETMELİ
İlçemizde okulların uzaktan eğitim uzaması ile birlikte bir çok gurbetçi köylerine geliyor bunun kontrolü jandarma tarafından yapılıyor ancak herkesin kurallara uyması ve dikkatli olması gerekiyor
Ortak manşet çağrısı
Ortak manşet çağrısı
BİK Genel Müdürü Duran´dan “Evde Kal, Sağlıkla Kal” Ortak Manşet Çağrısı
ESNAF KEFALETTEN ÖNEMLİ DUYURU
ESNAF KEFALETTEN ÖNEMLİ DUYURU
Kangal Esnaf Kefaletten üyelerine yapılan 6 maddelik duyuruda şu ifadelere yer verildi..
Acilen İzole Covid-19 hastanelerinin Kurulması
Acilen İzole Covid-19 hastanelerinin Kurulması
Covid-19 salgını nedeniyle insanlarımızın izole (ayrı) olması, evde kalmaları, ev içinde bile sosyal mesafenin korunması tembihlenmektedir. Doğrudur, ilk yapılması gereken de budur.
Yazıcıoğlu´nun kemikleri sızlıyor!..
Yazıcıoğlu´nun kemikleri sızlıyor!..
Yazıcıoğlu´nun kemikleri sızlıyor!..
EVDE KAL TÜRKİYE
EVDE KAL TÜRKİYE
Tüm dünyayı kasım kavuran ve geçe hafta ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını için alınan tedbirler her geçen gün daha da genişletiliyor.
ŞEHİTLER SAYGI VE DUA İLE YADEDİLDİ
ŞEHİTLER SAYGI VE DUA İLE YADEDİLDİ
Çanakkale zaferinin 105. Yılı kutlamaları ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de (kovid-19 tedbirleri kapsamında) sadece protokol mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.
Kahraman Şehidimizi Dualarla Uğurladık
Kahraman Şehidimizi Dualarla Uğurladık
Suriye İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi´nde radikal gruplar tarafından düzenlenen saldırı sonucu önceki gün şehadet şerbetini içen hemşehrimiz Piyade Uzman Onbaşı Ramazan Nayir (25) dün Yukarı Tekke´de düzenlenen törenle tekbirler ve dualar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.
BAŞKAN APAYDIN´DAN ‘EVDE KAL´ ÇAĞRISI
BAŞKAN APAYDIN´DAN ‘EVDE KAL´ ÇAĞRISI
Kangal Belediye başkanı sosyal medya hesabından ‘Evde Kal´ çağrısı yaparak kapatılan işyerlerinde çalışan işçilere gıda yardımı yapılacağını ifade etti. “EVİNDE KAL TÜRKİYEM”
KANGAL´DA DÜKKANLAR VÜRÜSE KARŞI İLAÇLANDI
KANGAL´DA DÜKKANLAR VÜRÜSE KARŞI İLAÇLANDI
Kangal Esnaf Odası ve Kangal Esnaf Kefalet Kooperatifi, Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüse karşı mücadele konusunda teyakkuza geçti. İlçemizde korona virüse karşı önlem alma kapsamında iş yerleri oda ve kefalet kooperatif ekipleri tarafından dezenfekte edildi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.6428
EURO
7.2756
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları